Press Publications
LV EN

In the publication and press article section you will find a collection of articles and reviews featuring our choir, showcasing our performances, and sharing our journey with the world.

Laiks, ASV - Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris Portlandē

"Rīga dimd, Rīga dimd!" - Ar šo skaisto tik melōdisko latviešu tautasdziesmu 15. jūlija rītā Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris atvadījās Portlandes (OR) lidostā no draugiem oregoniešiem un vašingtoniešiem, kas koristus uzņēma savās mājās.


Portlandes lidostā laikam vēl nekad tāda jauka dziedāšana nebija piedzīvota. Latvieši klausīdamies slaucīja asaras, pārējie skaļi aplaudēja mūsu zēniem. Viņi - mūsu lepnums un prieks! Divas dienas bijām ar viņiem te kopā, vadājām pa Kolumbijas upes dziļleju, sniega klātiem vulkāniem, vedām uz ūdenskritumu un iepirkties. Pēc šīm divām dienām varam teikt - ja tik pareizi runā mūsu tēvu valodu, nav jāzūdās par tās izdzīvošanu.


Ieguvis pirmo vietu starptautiskajos koŗu svētkos Britu Kolumbijā, Kanādā, koris devās uz Sietlu un Takomu, kur arī tika sirsnīgi uzņemts.


Portlandē koristus sagaidīja naktsmāju devēji, vietējie latvieši. Pirms katrs varēja vest savus "audžudēlus" mājās, koristi un koŗa vadība tika aicināti pie agro vakariņu galda. Iepazināmies, parādījām Latviešu centru un devāmies katrs uz savu pusi. Daži jau tajā pašā vakarā devās apskatīt lielo vakarsaules apmirdzēto Multnomaha ūdenskritumu Kolumbijas upes krastā.


Nākamā dienā turpinājās Oregonas un Vašingtonas pavalstu varenās dabas skaistuma aplūkošana, jāredz taču pirms 20 gadiem vulkāna izvirdumos galotni zaudējušais Svētās Helēnas kalns, tāpat sniega segtais Huda kalns (Mt. Hood), kur visu vasaru ļaudis slēpo un brauc ar sniegdēļiem. Jāredz Portlandes rožu dārzs un vēl daudzas citas vietas. Amerikas ziemeļrietumi ir slaveni ar ilgstošiem lietus posmiem, bet mūsu ciemiņus sagaidīja saulainas dienas un vakarā pilnmēness.


Piektdienas vakarā pirms koncerta notika mēģinājums, bet Latviešu centra virtuvē rosījās Oregonas latviešu biedrības pirekšniece Dace Garūta ar palīdzēm, lai koncerta starpbrīdī varētu pacienāt ar kafiju un uzkodām.


Koncertā bija ap 130 klausītāju, to starpā arī draugi amerikāņi, kas vēlējās dzirdēt mūsu dziesmas.


Pirmajā daļā koris dziedāja garīgas dziesmas, vairums to latīņu valodā. Prieks bija redzēt, ka jaunākie dziedātāji veica savus pienākumus bez nošu lapas palīdzības, dziedot gan igauniski, gan angliski, arī vienu afrikāņu dziesmu. Koristi stāstīja, ka angļu valodu skolā sākot mācīties jau pirmajā klasē, daži mācoties vēl privātstundās.


Koncerta otrajā daļā koris dziedāja mums, latviešiem, mīļas un pazīstamas tautasdziesmas, tulka pienākumus veiksmīgi un ar humora izjūtu veica diriģents Edgars Linde. Jānorāda, ka Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koŗa galvenais diriģents ir Romāns Vanags, kas ir arī mākslinieciskais vadītājs; trešais diriģents ir Taļivaldis Gulbis, koncertmeistars (dziesmu pavadītājs) ir Daniels Pavluks. Koŗa direktorei Astrīdai Kronbergai ir nopietnais uzdevums gādāt arī par to, lai neviens nepaliek bez lidojuma biļetes vai naktsmājām.


Lielu saviļņojumu koncerta otrā daļā radīja dziesma "Baltais solījums", to klausoties nobira ne viena vien asara, un ne tikai sirmgalvjiem. Nav brīnums, ka latvju tauta tik ļoti iemīļojusi šīs dziesmas autoru, Imantu Kalniņu. Kā lai neraud prieka asaras, ja latviešu zēni un vīri ar dziesmu solās būt "belti kā ūdensrozes ezerā, kā margrietiņas vainagā, kā bērzu rinda ceļmalā, kā gliemežvāks jūrmalā, kā balta svītra karogā"? Lai Dievs dod Latvijas dēliem un vīriem, kas atbrauca tik tālu ceļu mūs iepriecināt, šo solījumu pildīt.


Oregonas latviešu biedrības valde sirsnīgi pateicas visiem, kas palīdzēja sekmēt šo jauko koncertu, vēra savas sirdis un durvis Jāzepa Mediņa mūzikas skolas korim un vadībai.


Ja kāds šaubās par lielo atbildību sakarā ar zēnu uzņemšanu, lai parunā ar Birutu un Silviju, kuŗas īslaicīgi "pazaudēja" astoņus koristus, kad tie Huda kalnā, ieraudzījuši sniegu jūlijā, izklīda uz visām pusēm.


Bija jauki!


ZINTA KŪLĪTEPost date: 18.08.2000. 23:00


Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas (JMR1.MS) zēnu koris aicina uz Ziemassvētku koncertiem “Raimonds Pauls. Pērļu zvejnieks. Ticot, mīlot un gaidot” un izdod jau 15. albumu
Tikšanās Pēterburgā
Romāns Vanags: dzīve kā lidojums un piedzīvojuma romāns
Līga Ķempe ilustrē kora dziesmas
Žurnāla "Mūzikas saule" recenzijas par kora albumu "Es bij' puika"
Aisha, Miks Dukurs un JMMS zēnu koris izdod kompaktdisku
Zeme, kur atgriezties (Intervija ar R.Vanagu - tvnet.lv)
Intervija ar Anci Krauzi avīzē "NRA" 2005.12.01
Rihards Andris Bērziņš – jaunā mūzikla "Viens pats Ziemassvētkos” galvenajā lomā
Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerts, Ķīpsalā (2005)
Kora pirmā nedēļa Dienvidāfrikas Republikā
Vakara Ziņas - Muktupāvels savam strausam skrēja pakaļ, turoties astes spalvās
Portāls Apollo - Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerti
LETA - Ķīpsalā notiks Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerti
INFORMĀCIJA, the USA - JMMS Boys Choir Returns to Seattle
INFORMĀCIJA, ASV - JMMS Zēnu Koris Atgriežas Sietlā
Rīgas Balss - Ziemassvētku koncerta mazo zvaigžņu kori
Laiks, ASV - Jaunas balsis no Latvijas
Laiks, ASV - Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris Portlandē
Laiks, ASV NR.31 - ***
Diena - Trešdien, 2000. gada 12. jūlijā - Zēnu koris uzvar konkursā Kanadā
Vakara Ziņas - Mediņa mūzikas skolas zēnu koris koncertē Āfrikā
Jaunā Avīze - 16.-23. janvāris - Zēnu muzikālais varoņdarbs
Spogulis - Saules nogurdinātie
Neatkarīgā - Brazīlieši klausījušies Mediņskolas zēnu kori
Rīgas Balss - Brazīlijas publika ir jauka
Rīgas Balss - Mediņa zēnu korim klājas labi
Spogulis - Latvju puikas Brazīlijā
Neatkarīgā - Mūzikas skolas koncertturneja Brazīlijā
BNS - Latviešu zēni dziedās Brazīlijā
Kurzemnieks - Ticēsim Latvijas nākotnei
Rīgas Balss - Dziesmā viņam paklausa tūkstoši
Rīgas Balss - Zem palmas, ziemas karstumā
Avīze puikām un meitenēm "mana" Nr. 12 (52) '96 3. lpp. - Mana ceļasoma
(cc) 2004-2024 JMR1.MS Boys’ Choir