Press Publications

Rīgas Balss - Brazīlijas publika ir jauka

Ar "Corintias" uzvaru Brazīlijas futbola čempionātā 2:0 pret "Cruzeiro" Ziemassvētku svinības ir sākušās. Petaržu šāvieni, sajūsmas kliedzieni arī Nova Odesā, 120 km attālumā no Sanpaulu. LR goda konsuls Brazīlijā J. Grīnbergs saka, ka Sanpaulu tai laikā 23 .decembrī satiksme ielās apstājās.


Ziemassvētki Nova Odesā šogad atnākuši ar lietu un Latvijas Jāņu noskaņu. 24. decembra naktī 23.30 vietējā baptistu baznīcā ir svētku mielasts, bet 25. decembrī tradicionāli ir svētku pusdienas. Šai brīdī, šīs rindas rakstot, Ralfa Kļaviņa fazendā ir vesels pulks ciemiņu, dārza grilā cepas gaļa, dzeram "Niagaras" vīnogu vīnu un videoierakstā skatāmies Ralfa brāļa Ādolfa uzņemto filmu par J. Mediņa mūzikas skolas zēnu kora turneju Brazīlijā.


Īsi pirms svētkiem parastos koncertus zālēs un teātros nomainījuši koncerti dievkalpojumu laikā baznīcās.


Pēc 22. decembrī Nova Odesas prefektūrā notikušā koncerta, kurā zēnu koris muzicēja kopā ar Amerikanas pilsētas municipālo simfonisko orķestri, zēnu kora mākslinieciskais vadītājs Romāns Vanags dalījās iespaidos:


"Salīdzinot ar Kampinas Universitātes simfonisko orķestri, ar kuru kopā muzicējām Kampinā, atskaņojot L. Amoliņa "Mesu" un J. M. Maidina "Cantate Duminum", šis orķestris ir spējīgāks. Jūtams, ka mūziķi ar aizrautību dara savu darbu, ka viņus interesē nezināmi, grūti skaņdarbi. Mūziķi nav profesionāli šī vārda sliktākajā nozīmē - viņi nav vīzdegunīgi pret citiem koriem un diriģentiem. Labs kontakts mums radās jau mēģinājumos.


Runājot par mūsu turneju, esmu gandarīts par ļoti labiem koncertiem. Lai gan tas mani nepārsteidz, jo pirms brauciena zēni dzīvoja ļoti aktīvā režīmā, gan kopā ar grupu "Bet bet" ierakstot jauno CD, gan trīs dažādās programmās piedaloties Latvijas proklamēšanas 80. gadskārtai veltītajos koncertos.


Jūtams, ka puikas nenogurst un ir norūdīti. Bet īpaši gribu uzsvērt - man ļoti patīk Brazīlijas publika. Mani iepriekš brīdināja, ka Brazīlijā uzņem tikai viegli uztveramu mūziku, taču redzu, ka pilnīgi nepazīstamu mūziku brazīlieši uzņem ar lielu uzmanību un interesi."


Tik tiešām - zēnu koru koncertu klausītāji ir brazīlieši. Tie daži latviešu izcelsmes brazīlieši pirms vai pēc koncertiem nāk aprunāties. Piemēram, Limeiras "Vittoria" teātrī klausītāju vidū bija tikai divi latvieši - dakteris Olafs Narkovics bija atbraucis no Rio Claro vēlreiz noklausīties koncertu, kā arī bija atnācis dzejnieka Valdemāra Sniķera dēls.


Visvairāk latviešu (30 gab.) ir atnākuši uz koncertu Monte Verdē. Šī pilsētiņa kalnos 1600 m virs jūras līmeņa un tās dibinātājs Verners Grīnbergs ir pelnījuši garāku stāstu, kuru, mājās pārbraukusi, arī gribu uzrakstīt. Taču šobrīd nevaru atturēties pavisam īsi - dažos teikumos darīt to zināmu arī "Rīgas Balss" lasītājiem. 1913. gadā liepājnieku Grīnbergu ģimene ar trīsgadīgo Verneru izbrauc no Latvijas. 1938. gadā divdesmit astoņus gadus vecais Verners ar sievu Emīliju nokļūst mūža mežu aizaugušajos kalnos, uzslien telti un sāk celt pilsētu. Kad pienāk brīdis reģistrēt savus īpašumus, pirmais, kas ienāk prātā - zaļais kalns - Green Berg - Monte Verde.


Tagad šai pilsētiņā dzīvo 4000 iedzīvotāju. Ikviens pazīst un godā Grīnberga kungu (par to pārliecinājos, pērkot vīnu mazā siera un vīna tirgotavā), kurš ir vecākais pilots Brazīlijā. Uz divām dienām, lai tiktos ar zēnu kori, viņš ar savu lidmašīnu atlidoja no kūrorta, kur ārstējas viņa pirms 76 gadiem ieraudzītā un uz mūžu sirdī iekritusī Emīlija. Viņš zēnus aizved uz savu lidlauku "Aeroporto Monte Verdi", kurā Grīnberga kungs ļauj nolaisties ikvienai lidmašīnai, viņš apmaksā visus zēnu kora uzturēšanās izdevumus šajā fantastiskajā pasaku mājiņu pilsētiņā, un kora koncerts vakarā pilsētas brīvdabas estrādē veltīts, protams, Grīnberga kungam.


Pirms koncerta LR goda konsuls Brazīlijā Jānis Grīnbergs uzrunā brazīliešus, stāstot par Latvijas likteni gadsimtu gaitā, par kori, par latviešu kora dziedāšanas tradīcijām.


24. decembra vakarā (jeb pareizāk - naktī) Nova Odesas latviešu baptistu baznīcā, kad, pateicoties Dievam, par mūsu zēnu sargāšanu no nelaimēm un briesmām, mūsu konsuls devās uz Rio Claro, viņa ceļam pāri pārskrēja Brazīlijā ar likumu aizsargātais dzīvnieks "capivara" - Jāņa Grīnberga auto sadauzīts driskās, arī ap 300 kg smagais kapivārs sadragāts.


Paldies Dievam, konsula kungs šodien ar gadījuma mašīnu atkal ieradies pie kora, lai rīt agri no rīta kopā ar mums dotos uz Brazīlijas vidieni - pirmo latviešu ieceļotāju koloniju "Vārpa".


Antra TORGĀNE, speciāli "Rīgas Balsij" no BrazīlijasPost date: 29.12.1998. 00:00


Tikšanās Pēterburgā
Romāns Vanags: dzīve kā lidojums un piedzīvojuma romāns
Līga Ķempe ilustrē kora dziesmas
Žurnāla "Mūzikas saule" recenzijas par kora albumu "Es bij' puika"
Aisha, Miks Dukurs un JMMS zēnu koris izdod kompaktdisku
Zeme, kur atgriezties (Intervija ar R.Vanagu - tvnet.lv)
Intervija ar Anci Krauzi avīzē "NRA" 2005.12.01
Rihards Andris Bērziņš – jaunā mūzikla "Viens pats Ziemassvētkos” galvenajā lomā
Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerts, Ķīpsalā (2005)
Kora pirmā nedēļa Dienvidāfrikas Republikā
Vakara Ziņas - Muktupāvels savam strausam skrēja pakaļ, turoties astes spalvās
Portāls Apollo - Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerti
LETA - Ķīpsalā notiks Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerti
INFORMĀCIJA, the USA - JMMS Boys Choir Returns to Seattle
INFORMĀCIJA, ASV - JMMS Zēnu Koris Atgriežas Sietlā
Rīgas Balss - Ziemassvētku koncerta mazo zvaigžņu kori
Laiks, ASV - Jaunas balsis no Latvijas
Laiks, ASV - Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris Portlandē
Laiks, ASV NR.31 - ***
Diena - Trešdien, 2000. gada 12. jūlijā - Zēnu koris uzvar konkursā Kanadā
Vakara Ziņas - Mediņa mūzikas skolas zēnu koris koncertē Āfrikā
Jaunā Avīze - 16.-23. janvāris - Zēnu muzikālais varoņdarbs
Spogulis - Saules nogurdinātie
Neatkarīgā - Brazīlieši klausījušies Mediņskolas zēnu kori
Rīgas Balss - Brazīlijas publika ir jauka
Rīgas Balss - Mediņa zēnu korim klājas labi
Spogulis - Latvju puikas Brazīlijā
Neatkarīgā - Mūzikas skolas koncertturneja Brazīlijā
BNS - Latviešu zēni dziedās Brazīlijā
Kurzemnieks - Ticēsim Latvijas nākotnei
Rīgas Balss - Dziesmā viņam paklausa tūkstoši
Rīgas Balss - Zem palmas, ziemas karstumā
Avīze puikām un meitenēm "mana" Nr. 12 (52) '96 3. lpp. - Mana ceļasoma
(cc) 2004-2023 JMR1.MS Boys’ Choir