In the publication and press article section you will find a collection of articles and reviews featuring our choir, showcasing our performances, and sharing our journey with the world.
Tā Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu kori nosauca mākslinieks architekts Raimonds Slaidiņš. - Jaunas, jo vairums koristu ir vecumā no 11 līdz 14 gadiem, un jaunas arī tāpēc, ka mēs, rietumkrastnieki, šo kori vēl nebijām dzirdējuši. Koris, diriģenta Romāna Vanaga vadībā, bija uzlūgts piedalīties konkursā netālu no Vankuveras, Kanadā. Pēc tam viņi apciemoja latviešu centrus ASV rietumkrastā.
Man bija izdevība apmeklēt divus no šī koŗa koncertiem. Pirmais notika Takomā, Vašingtonas pavalstī. Šīs pilsētas "Rotariešu klubs", Miervalža Janševica mudināts, ir sniedzis ievērojamu palīdzību Latvijai. Arī šoreiz tie bija rotarieši, kas atbalstīja koncerta rīkošanu, lai tā savukārt atbalstītu Auces slimnīcu. Koncerts notika baznīcā - skaistā, plašā telpā ar lielisku akustiku. Šī telpa bija īpaši piemērota koncerta pirmajai daļai, kur dzirdējām garīgu mūziku.
Garīgā mūzika ir zēnu koŗu vēsturiskā tradicija, jo šādi koŗi dziedāja Eiropas katedrālēs dievkalpojumos. Mūsu zēni šo tradiciju turpina, pie tam izcili. Dziesmas lielāko tiesu ir latīņu valodā, un zēni visu dziedāja no galvas. Viņi dzied ar perfektu intonāciju, balss tīrskanību un apbrīnojamu aizrautību. Sevišķi prātā palicis igauņu komponista U. Sisaska skaņdarbs "Kiitkem sudeemest Mariat" un B. Skultes "Lūgšana", ko koris bija arī dziedājis konkursā. Diriģents paskaidroja, ka koris savā programmā vienmēr mēģinot iekļaut kādu latviešu komponista darbu, lai populārizētu mūsu mūziku cittautiešos. Šī daļa noslēdzās ar vienkāršo un mīlīgo J. Ratera (Rutter) "Let the Lord Bless You and Keep You".
Koncerta otrā daļa sākās, zēniem ejot caur klausītāju rindām un dziedot norvēģu tautasdziesmu. Sekoja vairāku tautu dziesmas, ieskaitot Dienvidāfrikas "Schoscholoza", ko bija iemācījis afrikāņu koris, mediņiešiem ciemojoties viņu zemē. Šo dziesmu diriģēja diriģents Edgars Linde. Trešais diriģents bija Tālivaldis Gulbis, klavieŗu pavadījumus veica Dāniels Pavļuts. Sevišķi skaists, un arī pašiem koristiem mīļš, darbs bija Imanta Kalniņa "Baltais solījums".
Koncertu Takomā apmeklēja arī rietumkrasta latviešu vasaras vidusskolas "Kursa" saime. Pirms pēdējām divām dziesmām meitenes tautastērpos ar lauku puķu pušķiem rokā pievienojās korim pie altāŗa. "Kursas" jaunieši kopā ar zēnu kori nodziedāja "Rīga dimd" un "Pūt, vējiņi!", pēc tam meitenes žigli ieplūda dziedātāju vidū un katram, iekaitot diriģentus, pasniedza pa puķu pušķītim.
Nākamā dienā zēni viesojās "Kursā". Direktore Rasma Ekmane ar skolotāju piekrišanu atcēla stundas un visi kopīgi sportoja un peldējās. Pirms šķiršanās diriģents Romāns Vanags, kas vairākus gadus mācījis dziedāšanu "Kursā" un vienu gadu bija arī šīs skolas direktors, vēlējās visiem kopā pie karoga nodziedāt "Kursas" dziesmu. Skanēja braši!
Koris turpināja ceļu uz dienvidiem un pēc pāris dienām tikāmies atkal, šoreiz Losandželosā. Pirmais koncerts viņiem gan nebija latviešu namā, bet "Disnejzemē". Šādu uzstāšanos nav nemaz tik viegli izkārtot, bet mūsu izdarīgais goda konsuls Dr. Alfrēds Raisters to paveica trīs nedēļās. Koris un rīkotāji par to viņam saka sirsnīgu paldies! Diriģents publiski pateicās konsulam par iespēju dziedāt "pasaules labākajā koncertzālē, Disnejzemē". Mēs, vietējie latvieši, priecājāmies, ka ir izdevība daudzināt Latvija vārdu tik populārā vietā. Klausītāji nāca klāt un vaicāja mums par Latviju un priecājās par zēnu sniegumu. Ar mūzikas skaņām mazie Latvijas "sūtņi" spodrināja Latvijas tēlu! Visiem, kas uzstājas "Disnejzemē", tiek pasniegts goda raksts, un zēni un diriģenti solījās to pielikt pie sienas kopā ar visām citām balvām, ko koris nopelnījis.
Koncerts Losandželosas latviešu namā notika dienu pirms koŗa došanās mājup, uz Latviju. Programma neatšķīrās no tās, ko jau aprakstīju, atskaitot divas dziesmas otrajā daļā. Losandželosā mēs dzirdējām P. Mattsona aranžēto "What a Wonderful World". Šejieniešiem tas bija sevišķi nozīmīgi, aranžētājs ir mūsu "tautieša" Marka Mattsona tēvs. (Marks ir precējies ar Lolitu Ritmani un perfekti runā latviski.) Šejienes klausītājiem arī ļoti gāja pie sirds Raimonda Paula aranžēta "Kur tad tu nu biji". Diriģents piekrita to atkārtot, bet tikai tad, ja arī Losandželosas vīru koris ar mieru piedalīties. Vīri, protams, bija ar mieru, un tā mums tika piedeva. Koncertu Losandželosā noslēdza ar kopīgi dziedātu "Pūt, vējiņi!" jo korim šajā braucienā šis bija pēdējais koncerts.
P.S. - Kanādas konkursā zēni ieguva pirmo vietu un līdz ar to aizbrauca uz mājām ar divām godalgām - no mūzikas festivāla un no Disnejzemes!
DAIRA CILNE
Post date: 25.08.2000. 23:00