2003 - What a Wonderful World
LV EN



Artist: Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris
Format: CD
© 2003 Baltic Records Group
© 2005 Zyx Classics
1.   What a Wonderful World - G.D.Weiss - B.Thiele / arr. by P.Matsson
2.   Ticība - H.Pavasars - J.Poruks
3.   Madrigāls pie četrām svecēm - M.Zariņš - E.Ādamsons
4.   April is in my Mistress' face - T.Morley
5.   Chi la gagliarda - B.Donati
6.   Je ne fus jamais si aise - P.Certon play
7.   Zigeunerleben - R.Schumann - E.Geibel
8.   Tshotsholosa - South African freedom song play
9.   Gabi, Gabi - South African freedom song
10. Siyahamba - South African freedom song
11. Kur tad tu nu biji? - Latvian folksong / arr. by R.Pauls
12. Man jāiet čigānos - Latvian folk materials / arr. G.Gedulis
13. Ai, nama māmiņa - Latvian folksong / arr. by A.Jansons
14. Alegres pregonan - Venezuelian Christmas song / arr. by V.E.Sojo
15. White Christmas - I.Berlin / arr. by S.Eielsen
16. Jingle Bells - J.S.Pierpont
17. Praise His Holy Name - K.Hampton
18. Clap Yo' Hands - G.Gershwin - I.Gershwin / arr. by P.King
Gaišie eņģelīši, spārnotie dziesmneši, tik maziņi, bet jau notis lasa, tādi un līdzīgi priekšstati rieš asaras (pārsvarā māmiņu un vecmāmiņu gadagājuma) klausītāju acīs, aizkustina, ielīksmo. Protams, īstenībā viss ir mazliet savādāk, zēnu koros dzied pavisam normāli, teiksim pat - ikdienišķi puikas. Viņu dzīve ir mācības (daudz), brīvais laiks (ļoti maz), dauzonības (normas robežās), nespēja nosēdēt mierīgi (vienmēr). Viņu vidū ir rāmi gudrinieki, nevaldāmi nerimšas, ir gaišprāši un aušas, ir arī kāds sūdzētājs un kāds činkstētājs. Viņu skolotājiem ir augsts izturības bruņojums un smalki izsvērtas spējas, kad nepieciešams, sadot pa ausīm un, kad nopelnīts, atrast trāpīgu uzslavas vārdu. Bet pats galvenais, šamiem puikām ir labas balsis, dažiem pat ļoti labas, un te jau varam pieminēt tādas nemateriālas kategorijas, kā eņģeliskums jeb, muzikālā terminoloģijā saukts, puiku diskants. Šķiet, nav iedomājams vaļsirdīgāks instruments: tas klaji atzīstas savā nespējā, kad nevar, toties ir atdevīgi pakļaujošs, kad atplaukst vijīgā varošā gaišumā, un tad mums ir baudījuma stundas.
Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu kora (1981) mākslinieciskais vadītājs kopš 1987. gada ir Romāns Vanags, un šai laikposmā stabili definējušies kora muzikālā un cilvēciskā kodeksa pamatpunkti. Tie ir nerakstīti, tos nevarēsim še uzskaitīt, tomēr ikkatrs, kas nonāks tuvākā kontaktā ar kori, ātri vien sapratīs spēles noteikumus un kļūs par savējo, ja vien būs atvērts pasaulei, piedzīvojumiem un mūzikai. Mediņiešu ikdiena ir mācību darbs un mūzikas nodarbības, bet darba vainagojums - koncerti un ieskaņojumi. Divos kora albumos skan t.s. akadēmiskā mūzika, bet citi tapuši sadarbībā ar Latvijas popmūzikas zvaigznēm Mariju Naumovu, Niku Matvejevu un grupu "bet bet". Kora spilgtākā īpatnība ir neparasti silts skanējums un maigs dziedājuma izteiksmīgums.
Nu jau vairāk nekā 15 gadus kora vadoņi ik pa laikam uzņemas transportēt šo grūti vadāmo ņudzekli, ko sauc par zēnu kori, pāri valsts robežām. Vēl Trešās Atmodas gados un īsi pēc tās kora koncertkartē iezīmējās Igaunija, Krievija, Polija un Vācija, savukārt pēc klaida tautiešu iniciatīvas puikas apceļoja Amerikas Savienoto Valstu ziemeļdaļu (1990) un dziedāja Anglijā (1991/92). Sekoja lauriem vīta piedalīšanās Nantes bērnu koru konkursā (1993), Austrālijas tūre (1995), vairākas viesošanās ASV un Kanādā, 2. vieta prominentajā Areco konkursā un vēl citi labi ceļojumi, tostarp minama tādu eksotisku valstu apdziedāšana kā Brazīlija (1998/99), Dienvidāfrika (1999) un Venecuēla (2002).
Ceļojumu laiks vairakkārt sakritis ar Ziemassvētku svinībām un Jaunā gada sagaidīšanu, tādēļ gluži iederīgas jaunajā albumā ir Kristus piedzimšanas svētkiem komponētas melodijas - Ervina Berlina leģendārā "White Christmass", blūza milža Reja Čārlza aranžētā "Jingle Bell" (kaut īstenībā komponēta 19. gadsimta vidū Pateicības dienai, šī ir, iespējams, viena no pirmajām Ziemassvētku melodijām, kas radītas Amerikā) un Venecuēlas 20. gadsimta komponistu ciltstēva Visentes Emilio Soho veikts venecuēliešu Ziemassvētku dziesmas aranžējums. Savuties ziemas saulgriežu etniskais aspekts jeb budēļu gaitas apcerētas Ņujorkas komponista diriģenta Andreja Jansona un viņa Venecuēlas amatbrāļa Guntara Geduļa apdarēs.
Ar kora ceļojumiem tā vai citādi saistītas arī citas dziesmas. No Dienvidāfrikas repertuāra še dzirdamas brīvības cīņu dziesmas "Gabi Gabi" ("apvienosimies un veidosim cīņas kustību"), "Siyahamba" ("mēs rīkojamies Dieva gaismā") un "Tshotsholoza" ("šis vilciens nāk pāri kalniem"). Eiropas apceļotājiem labpatīk ielūkoties agrāku gadsimtu mūzikā: renesanses laika venēcieša Baldasares Donati galjarda atsauc atmiņā faktu, ka angļu komponista t.s. Karaliskās kapelas džentlmeņa Tomasa Morleja valdniece Anglijas karaliene Elizabete I ikrīta vingrojumus mēdza veikt, galjardas ritmiem skanot; tepat līdzās ir arī abu minēto skaņražu laikabiedrs Parīzes Svētās kapelas kormeistars Pjērs Sertons. Tuvāk mūsdienām ir čigānu dzejas apburtā Roberta Šūmaņa dziesma "Čigānu dzīve" - dziesmā zīmētajās nakts ugunskura liesmās jaušamas ilgas, kas jau sen vairs nemeklē atbildi uz jautājumu "kurp dosimies rīt".
Par visu, ko dzied Mediņskolas puikas šai pasaules apceļotāju albumā, un visam šim raibumam ir arī kopsaucējs Džordža Deivida Veisa superhits "What A Wonderful World". Ar šādu moto pasaulē dodas Ziemassvētku dziesmas un ķekatu dziesmas, tā izskan madrigāli un gospeļi, ar pasaules brīnišķīguma apziņu izcīna brīvību, svin pēdējo gruzdošo pagali mežmalas ugunskurā, un beigu galā arī apzagušamies āzītim saņemtais pēriens nešķiet pārlieku bargs. Kāda brīnišķa pasaule pavisam ikdienišķi puikas dara neikdienišķu darbu, un neikdienišķi ir viņu skolotāji un arī paša albuma fakts.



Amazon.com
Hmv.co.jp



(cc) 2004-2024 JMR1.MS zēnu koris